7. susret trgovaca HOK-a: Prijedlozi za oporavak obrtničke trgovine

06.05.2010

Broj trgovaca obrtnika u zadnjih 16 mjeseci smanjen je za preko 2.800 i sada ih je 16.000, a izgubljeno je preko 5.500 radnih mjesta, istaknuo je predsjednik Ceha trgovine Hrvatske obrtničke komore Boris Vukelić na 7. susretu trgovaca Hrvatske obrtničke komore (HOK), održanom danas u Zagrebu.

Vukelić je naglasio kako je potrebno osnažiti obrtničku trgovinu kroz projekt Plusmarket, putem trgovačkih udruga te novim horizontalnim udruživanjima. Susret trgovaca je prilika, rekao je Vukelić, da se i u teškoj gospodarskoj situaciji ukaže na mogućnost unapređenja poslovanja kroz marketinške aktivnosti, povezivanje te kroz modernizaciju poslovanja i objekata.

Ravnateljica Uprave za trgovinu i unutarnje tržište Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva Ema Culi, navela je kako je zbog visoke osjetljivosti na recesijska kretanja, jedan od najpogođenijih sektora gospodarstva tijekom prošle godine bila upravo trgovina. Tako je u distributivnoj trgovini, kazala je Culi, u 2009. godini ostvaren promet od 252 milijardi kuna, od čega su trgovačka društva realizirala 95,9% prometa, dok su obrtnici ostvarili 4,1%. Promet trgovačkih društava u 2009. godini u odnosu na 2008. godinu bio je 15,8% manji, a kod obrtnika 10,9%.

Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Mato Topić naglasio je kako je trgovina među prvima osjetila dolazak gospodarske i financijske krize, radi koje je Hrvatska obrtnička komora još potkraj 2008. godine u svojim zahtjevima upućenima Vladi RH tražila donošenje niza mjera kojima bi se očuvao što veći broj obrta i zaposlenih u cjelokupnom obrtništvu, pa tako i u sektoru trgovine.

Predsjednik Organizacijskog odbora 7. susreta trgovaca, potpredsjednik HOK-a Vlado Crkvenac rekao je kako upravo male obrtničke prodavaonice, značajno doprinose razvoju i poticanju turističke ponude u našem priobalju te znatno utječu na prihod od turizma, kao značajnog segmenta našeg gospodarstva. Istovremeno, te iste prodavaonice, koje su otvorene tijekom cijele godine, i kroz godinu podmiruju svoje financijske obaveze i troškove poslovanja, izvan turističke sezone, kad je pad prometa drastičan, većim dijelom godine, posluju na granici rentabilnosti. Ovaj tradicionalni skup, na kojem se okupilo dvjestotinjak sudionika, trgovaca obrtnika iz svih županija, predstavnika resornog Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, Državnog inspektorata, HGK, HUP-a, trgovačkih udruga, trgovačkih lanaca i tvrtki, partnera HOK-a, bio je prilika da se razmotri aktualna trgovačka problematika i predlože mogućnosti za očuvanje i unapređenje obrtničke trgovine. Tijekom današnjeg dana , govorilo se o stanju i perspektivama razvoja obrtničke trgovine; o važnosti marketinga malog trgovca u uvjetima krize; o aktualnostima i perspektivama razvoja hrvatske trgovine; o problematici male trgovine u staroj gradskoj jezgri i trgovine na otocima; o visokim i brojnim financijskim nametima u trgovini; o važnosti uvođenja HACCP sustava u trgovini; o mogućnostima povezivanja malih domaćih proizvođača s malim trgovcima te spajanja grada i sela i o najčešćim postavljanim pitanjima Savjetodavnoj službi vezanim uz obavljanje trgovačke djelatnosti.

Temeljem rasprave, Ceh trgovine predložio je konkretna rješenja za prevladavanje problema struke, koji će se u obliku zaključaka 7. Susreta trgovaca uputiti nadležnim institucijama.

  1. Preko HBOR-a i HAMAG-a treba omogućiti investiranje u trgovačke objekte i znanje za opstanak i povećanje konkurentnosti male obrtničke trgovine.
  2. Smanjiti stopu PDV-a na prehrambene proizvode, na razinu zemalja u okruženju.
  3. Kroz reprogramiranje financijskih obaveza, olakšati daljnje funkcioniranje ili zatvaranje obrta.
  4. Razmotriti mogućnost smanjivanja fiskalnih i parafiskalnih davanja, do izlaska iz krize.
  5. Mjerama gospodarske politike, poticati obrtničku trgovinu na otocima, u brdsko-planinskim i ruralnim krajevima, te slabo naseljenim područjima.
  6. Zaoštriti borbu protiv sive ekonomije i nelojalne konkurencije
  7. Ovaj skup podržava inicijativu Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, da se Susreti trgovaca održavaju što češće, a minimalno jednom godišnje.

Pokrovitelj ovogodišnjeg 7. Susreta trgovaca bilo je Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, a domaćin Obrtnička komora Zagreb.