Konferencijom se također željelo na simboličan način zaokružiti proces pripreme obrtnika kao članova HOK-a, za konkurentno poslovanje u europskim okvirima.
Koje izazove, ali i perspektive nudi Europska unija te kako omogućiti hrvatskom obrtniku da bude konkurentan na jedinstvenom tržištu Europe, temu su o kojima se govorilo na konferenciji.
Obrtnici, mali i srednji poduzetnici obuhvaćaju više od 99% ukupnog hrvatskog gospodarstva i njihova prilagodba europskim zakonima, standardima i tehnologiji uvelike će odlučiti o uspjehu ulaska Hrvatske u Europsku uniju i dugoročnim koristima članstva u Uniji za hrvatske građane.
Hrvatska obrtnička komora organizirala je konferenciju s ciljem informiranja obrtnika o očekivanim učincima ulaska u EU, upoznavanja obrtnika s načinima zastupanja njihovih interesa u okvirima Europske unije te naglašavanja mogućnosti koje ulazak Hrvatske u Europsku uniju pruža za veće uključivanje obrtnika u internacionalizaciju i međunarodne projekte.
Konferencija je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU i uz potporu Ministarstva vanjskih poslova.
Hrvatska obrtnička komora pripremala se za trenutak ulaska Hrvatske u Europsku uniju, sa željom da postane suvremeni poslovni servis koji će obrtnicima pružati više usluga – naglasio je predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec, dodavši kako Komoru i obrtnike očekuju novi izazovi i prilike koje treba iskoristiti.
- Povlačenje sredstava iz europskih strukturnih fondova, uvelike će povećati ukupan iznos raspoloživih sredstava, koja će od sada biti dostupna i gospodarstvu, a ne više samo institucijama –zaključio je Ranogajec.
Na konferenciji su sudjelovali brojni predstavnici relevantnih hrvatskih institucija zaduženih za pojedine aspekte poslovanja u EU.
Da će ulazak Hrvatske u Europsku uniju povećati gospodarsku aktivnost, a samim time pozitivno utjecati i na poslovanje obrtnika, složili su se i Andrea Horvat Kramarić, voditeljica Odjela za komunikacije Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Emilija Vučinić Margeta, voditeljica Službe za gospodarske odnose s europskim zemljama iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova te Heinrich Traublinger, predsjednik Obrtničke komore za München i Gornju Bavarsku.
Heinrich Traublinger osvrnuo se i na važnu ulogu Komora: „Postojanje komorskog sustava sa zakonski obvezatnim članstvo je neophodno, jer samo postojanje Komore jamči kvalitetno zastupanje interesa obrtnika. Obrtnička komora za München i Gornju Bavarsku i Hrvatska obrtnička komora nastavit će uzajamnu suradnju i potporu, jer će nas samo ujedinjene čuti u Europi“, zaključio je.
U drugom dijelu konferencije, posvećenom izazovima za konkurentnost hrvatskih obrtnika, Anita Trbuščić Mlakar iz Ministarstva poduzetništva i obrta prezentirala je rezultate procjene učinaka pristupanja RH u EU na obrtnike.
Luc Hendrickx, Direktor za politiku poduzetništva i vanjske odnose Europske udruge obrtnika, malih i srednjih poduzetnika - UEAPME, predstavio je ulogu UEAPME kao zastupnika interesa malog gospodarstva u EU.
Mr.sc. Nenad Nikolić iz Hrvatskog zavoda za norme govorio je o normama i normizaciji kao uvjetu konkurentnosti na jedinstvenom tržištu EU, a Dragica Karaić iz Ministarstva poduzetništva i obrta o potrebi "Think small first" u Hrvatskoj za obrtništvo.
Konferencija je završila usvajanjem zaključaka:
Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji postignut je veliki napredak u stvaranju stabilnog okruženja za poslovanje obrtništva i malog gospodarstva.
Konačni učinci moći će se procijeniti tek kroz neko vrijeme, no očekivanja su uglavnom pozitivna.
Obrtnici, da bi ostali konkurentni, veću pažnju nego do sada moraju posvetiti poštivanju normi i standarda te stalnom stjecanju i obnavljanju znanja i vještina.
Europska unija pruža prilike koje potrebno pametno iskoristiti, a to je moguće samo zajedničkim i usklađenim naporom svim društvenih čimbenika, od samih obrtnika i poduzetnika, preko komora i udruženja, preko lokalne samouprave i regionalne uprave, do Vlade Republike Hrvatske sa ministarstvima nadležnim za pojedine gospodarske sektore.
Vlada RH zacrtala je smjernice razvoja obrtništva i poduzetništva usvajanjem Strategije 2013.-2020. i opredjeljujući se za:
- povećanje ekonomske uspješnosti
- poboljšanje pristupa financiranju
- promociju poduzetništva
- poboljšanje poduzetničkih vještina
- poboljšanje poslovnog okruženja.
Zacrtane ciljeve sada je potrebno ostvariti razradom konkretnih mjera i aktivnosti pomoći i podrške obrtništvu i gospodarstvu u cjelini.
Stjecanjem statusa države članice Hrvatskoj su dostupna velika sredstva iz europskih fondova, te je potrebno čim prije, i to sustavno i koordinirano, pokrenuti programe njihova korištenja za konkretne potrebe obrtnika i gospodarstva, uz osiguranu punu podršku kako bi se za sredstva mogli prvo kandidirati, zatim projekte samostalno i/ili uz pomoć banaka financirati, a da bi na kraju uspješno ostvarili povrat sredstava iz fondova što će omogućiti novi ciklus ulaganja u rast i razvoj.
Hrvatska obrtnička komora ima važan i odgovoran zadatak u procesu prilagodbe obrtnika uvjetima poslovanja na jedinstvenom europskom tržištu.Prvenstveno kao informativni i savjetodavni servis svojim članovima te kao zastupnik interesa istovremeno na nacionalnoj i europskoj razini, u suradnji sa partnerskim komorama i institucija. Ovo je zajedništvo važno, jer se samo zajedničkim djelovanjem može ostvariti jači utjecaj i pozitivan rezultat.
Više o konferenciji možete pročitati na linku:
http://www.hok.hr/press/novosti/europska_unija_otvorila_vrata_hrvatskim_obrtnicima