HITNO PROMIJENITI GRADSKU ODLUKU O KOMUNALNOM DOPRINOSU

Fotografije uz članak 1
17.10.2014

- OBRTNICI ZAKINUTI ZA OLAKŠICE U POSTUPKU LEGALIZACIJE

Poštovane kolegice i kolege obrtnici,

Kao zastupnik u Gradskoj skupštini Grada Zagreba i predsjednik Obrtničke komore Zagreb inicirao sam Izmjenu oduke o komunalnom doprinosu i postavio zastupničko pitanje koje će se naći na slijedećoj sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba.

Zahtjev je usmjeren na izjednačavanje u pravima na umanjenje plaćanja komunalnog doprinosa u postupku legalizacije nezakonito izgrađenih stambeno-poslovnih objekata s nezakonito izgrađenim stambenim objektima.

Odlukom Skupštine grada Zagreba dana 5.7. 2013. donesene su izmjene odluke o komunalnom doprinosu i olakšicama u postupku legalizacije objekata u gradu Zagrebu.

U spomenutoj se odluci fizičkoj osobi koja ozakonjuje svoj stambeni objekt, umanjuje komunalni doprinos za do 600 m3 zapremine nelegalno sagrađenog objekta. Kod objekata većih od 600 m3 za jednokratne uplate komunalnog doprinosa odobrava se i popust od 25 %, a za branitelje još 10%.

Na ovaj način Skupština grada Zagreba je od prve olakšice izuzela obrtnike i sve druge fizičke osobe koje u sklopu svog obiteljskog stambenog objekta imaju poslovni prostor bez obzira na veličinu i zapreminu poslovnog dijela.

Posjedovanjem na primjer 20 m2 površine poslovnog prostora u stambenom objektu zapremine od 600 m3, vlasnik po ovoj odluci ne može koristiti olakšicu o oslobađanju plaćanja komunalnog doprinosa do 600 m3 niti za stambeni dio prostora dok svi drugi građani Zagreba tu olakšicu mogu koristiti.

Kvadrature i kubature mogu biti i potpuno obrnutih veličina ali rezultat će biti isti , nema olakšica za poslovni dio, a niti za stambeni dio.

Smatramo da su naši obrtnici, a također i svi drugi građani grada Zagreba koji posjeduju stambeno-poslovne objekte, na ovaj način grubo zakinuti za svoje ustavno pravo na ravnopravan položaj svih građana u Republici Hrvatskoj, a ovakav pristup ostavlja dojam da privatni poslovni prostor treba destimulirati i dodatno opteretiti, umjesto da se građane potiče na poduzetništvo i gospodarsku aktivnost.

Slijedom navedenog smatramo odluku nepravednom, neprihvatljivom i diskriminirajućom za veliki dio građana Zagreba jer je ugrožena njihova ustavom zagarantirana jednakopravnost .

Smatramo da je do ove neustavne odluke došlo zbog toga što se u javnosti, u brojnim TV i radio emisijama i u tisku o legalizaciji u Zagrebu, nikada nije spominjalo vlasnike stambeno-poslovnih objekata niti se govorilo o tome da olakšice neće obuhvatiti vlasnike stambeno-poslovnih objekata.

Slijedom navedenog budući da je povrijeđen pravni interes i ustavni položaj obrtnika kao i drugih građana grada Zagreba, tražim hitnu izmjenu odluke i donošenje nove pravedne odluke kojom će fizička osoba-obrtnik-građanin grada Zagreba kao vlasnik stambeno- poslovnog objekta imati ista prava na olakšice kao i onaj koji ozakonjuje samo svoj stambeni objekt.

Tražim da se svim fizičkim osobama, obrtnicima, vlasnicima stambeno - poslovnih objekata omogući olakšica i to na način da im se zapremine stambenog i poslovnog dijela objekta zbroje te da se na takvu ukupnu površinu oslobode plaćanja komunalnog doprinosa do 600 m3 kao i svim drugim građanima grada Zagreba.

Ozbiljnost i težinu ovom našem zahtjevu daje činjenica da su spornom diskriminirajućom odlukom kažnjeni i pogođeni svi u realnom sektoru i to obrtnici i drugi koji u ovom teškom ekonomskom trenutku obavljaju poslovnu djelatnost i koji uz velike napore pridonose gradu Zagrebu i cjelokupnoj zajednici.

Ovdje se ne radi o skupim i vrlo vrijednim objektima i lokalima u centru grada Zagreba koji najmom ostvaruju dobit, već su to većinom stambeno-poslovni objekti izvan centra grada, najviše na periferiji gdje su mnogi u vlastitom dvorištu na svoj trošak izgradili ili dogradili stambeno - poslovni dio, u njemu radili i prehranjivali svoju obitelj. Većina njih su danas umirovljenici s niskim mirovinama i praznim poslovnim prostorima koji više ničemu ne služe a poslovne prostore danas ne mogu iznajmiti nikome.

Ova odluka u ovom trenutku financijski kažnjava i otežava mladim ljudima koji žele nastaviti tradicijski obrt, otvoriti neku obrtničku ili drugu samostalnu djelatnost da u naslijeđenom poslovnom prostoru koji su izgradili davno prije njihovi očevi to i učine i riješe pitanje svog zapošljavanja.

Obrtništvo je kao što je poznato neraskidivo vezano uz obitelj, ono predstavlja nukleus nacionalnog i tradicionalnog gospodarstva koje je još jedino u 100% vlasništvu građana Republike Hrvatske. Upravo iz navedenog razloga uz obiteljski stambeni prostor nastajali su i poslovni prostori, pa bi u interesu očuvanja budućnosti obrtništva bilo potrebno izjednačiti u pravima vlasnike stambenih prostora i vlasnike stambeno – poslovnih prostora.

Sukladno navedenom predlažem slijedeću izmjenu :

ODLUKA
o izmjenama i dopunama
Odluke o komunalnom doprinosu

Članak 1.

U članku 11. stavak 16.:
Iza riječi «višestambenoj zgradi» dodaje se: « ili stambeno-poslovnu zgradu ili stambeno-poslovni prostor u stanu u višestambenoj zgradi».

U članku 11. stavak 17.:
Iza riječi «koju koristi za vlastite potrebe» dodaje se: « ili stambeno-poslovnu zgradu ili stambeno-poslovni prostor u stanu u više stambenoj zgradi».

Naši obrtnici očekuju da se sporna, nepravedna, protuustavna i diskriminirajuća odluka hitno promijeni, te zahtijevamo da se predmetne izmjene žurno stave na dnevni red Gradske skupštine Grada Zagreba.