Prihvaćeni zahtjevi HOK-a za prava obrtnika i radnika koja proizlaze iz obveznih osiguranja

22.05.2023

Izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju prihvaćeni su zahtjevi Hrvatske obrtničke komore za prava obrtnika i radnika koja proizlaze iz zdravstvenog osiguranja te je osiguranicima koji su navršili 65 godina života, a ostali su samozaposleni ili u radnom odnosu, omogućeno pravo na naknadu za bolovanje na teret HZZO-a. Dobna granica za ostvarivanje prava na naknadu na teret HZZO-a pomaknuta je na 70 godina.

Nova regulacija znači da obrtnicima koji su po toj osnovi obvezno osigurani, a navršili su 65 godina života, od 43. dana bolovanja sada miruje obveza plaćanja doprinosa te ostvaruju pravo na naknadu za bolovanje na teret HZZO-a.

Također, izmjene će olakšati obrtnicima i drugim poslodavcima odluku da produže radni odnos radnicima koji su navršili 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža, za koje je teret naknade za bolovanje sada na HZZO-u.

Izmjene obveznog zdravstvenog osiguranja uskladile su se i sa Zakonom o mirovinskom osiguranju, slijedom čega obrtnicima koji registriraju privremenu obustavu obrta na osobni zahtjev prestaje svojstvo osiguranika, čime su obrtnici pravno izjednačeni s radnicima kojima je radni odnos u mirovanju. U slučaju privremene obustave obrta obrtniku prestaje svojstvo osiguranika na način da HZMO-u podnese prijavu o prestanku osiguranja u roku od 24 sata od izvršnosti rješenja nadležnog tijela o odobrenoj privremenoj obustavi obavljanja djelatnosti, uz koju mora priložiti i rješenje o privremenoj obustavi. S obzirom da se radi o kratkom roku, HZMO postupa po rješenjima bez klauzule izvršnosti.

Kada obrtniku na osobni zahtjev prestane svojstvo osiguranika u mirovinskom osiguranju, dolazi i do odjave s obveznog zdravstvenog osiguranja.

Obrtnik koji nakon prestanka privremene obustave započne obavljati djelatnost obvezan je prijaviti se na obvezna osiguranja prvi sljedeći dan.

U odnosu na obvezna osiguranja, HOK i dalje ustraje u zahtjevima da se obrtnika oslobodi od plaćanja doprinosa nakon 14 dana bolovanja, umjesto sadašnjih 42 dana, u zahtjevu za omogućavanjem obavljanja obrta uz korištenje stečenog prava na mirovinu, kao i u drugim zahtjevima kojima bi se osigurali uvjeti lakšeg poslovanja.