Uključivanje obrtnika u obrazovanje i zapošljavanje mladih iz alternativne skrbi

17.02.2015

U Hrvatskoj obrtničkoj komori 11. veljače održan je prvi sastanak s predstavnicima mreže Care-a-net, kako bi se razmotrile mogućnosti suradnje i susreti predstavnika mreže Care-a-net s obrtnicima.

Članovi mreže Care-a-net su deset ustanova socijalne skrbi, šest udruga za mlade i pet mladih koji su odrastali u alternativnoj skrbi. Mladi iz alternativne skrbi su svi mladi koji su zbog raznoraznih bio-psiho-socijalnih razloga odrastali u dječjim ili odgojnim domovima ili udomiteljskim obiteljima. Po izlasku iz institucionalnog oblika skrbi prepušteni su sami sebi i kako bi si osigurali osnovne životne potrebe nužno je da se što prije zaposle.

Iz neposrednog iskustva mreže Care-a-net s mladima iz alternativne skrbi uočeno je da se većina njih obrazuje za obrtnička, često pomoćna zanimanja, te po završetku školovanja uglavnom nisu spremni samostalno obavljati poslove svoje struke. Također, opterećeni specifičnim obiteljskim prilikama i specifičnim odrastanjem teško se uključuju u svijet rada. Osim problema zapošljavanja, uočen je i problem ostvarivanja dobrih odnosa s poslodavcima i samog zadržavanja posla.

Iz tog razloga oformljena je zagovaračka mreža za mlade koji izlaze iz alternativne skrbi Care-a-net, čiji je nositelj Rehabilitacijski centar za stres i traumu iz Zagreba. Kroz Care-a-net mrežu nudi se pomoć i podrška koja uvelike pomaže i jednoj i drugoj strani – mladima u osnaživanju u prvim iskustvima zaposlenja, a poslodavcima u izazovima s ovom ranjivom skupinom.

-Kroz Mrežu radimo na četiri područja: obrazovanju, stanovanju, zapošljavanju i socijalnom uključivanju. Jasno nam je da je unatoč dugogodišnjem iskustvu rada s mladima iz skrbi nužno uključiti i poslodavce u izradu završnih verzija prijedloga za izmjenu ili unapređenje politika, kojima se bavimo, posebno obrazovanja i zapošljavanja, kaže Dragana Knezić, koordinatorica projekta Care-a-net.

Od posebne važnosti u ovoj priči su obrtnici, jer većina mladih iz skrbi školuje se za obrtnička zanimanja. „I u procesu obrazovanja, a i kasnije prilikom zapošljavanja, a pogotovo zadržavanja posla od iznimne važnosti su nam iskustva i mišljenja obrtnika, koji su jednostavno neizostavni akteri u nužnim promjenama. Važno nam je čuti što bi poslodavce motiviralo za zapošljavanje mladih iz skrbi i koja su im dosadašnja iskustva kojima nisu bili zadovoljni“, dodaje Knezić.

„Vjerujemo da ćemo nakon razgovora s obrtnicima biti na jako dobrom putu da zajedničkim snagama utječemo na postojeće politike koje u ovom trenutku ne pokrivaju ni potrebe mladih, a ni poslodavaca. Prijedlozi koji su se iskristalizirali u Care-a-net mreži imaju perspektivu da dugoročno pozitivno djeluju na poslovni svijet, kvalitetu života mladih, a na kraju krajeva to će se odraziti i na užu i širu zajednicu kaže Knezić.“

U naredno vrijeme slijede sastanci i prezentacija ove problematike u udruženjima obrtnika s ciljem predstavljanja ponude podrške poslodavcima koji zapošljavaju mlade iz alternativne skrbi te uključivanja poslodavaca u izradu što kvalitetnijih prijedloga za izmjenu javnih politika na području strukovnog obrazovanja i održivog zapošljavanja.

Više o samom projektu možete naći na internetskim stranicama http://care-a-net.org/hr/.

Kontakt:

Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Kvaternikov trg 12, Zagreb

Tel./fax.: 01/4641342

www.rctzg.hr

info@rctzg.hr