Zakon o potporama poslodavcima za očuvanje radnih mjesta

04.11.2009

Zakonom o potporama poslodavcima za očuvanje radnih mjesta (NN 94/09), u cilju ograničavanja negativnih učinaka svjetske gospodarske krize na tržište rada u Republici Hrvatskoj, uređuju se uvjeti, visina i način ostvarivanja potpore za očuvanje radnih mjesta skraćivanjem punog radnog vremena.

Ona se daje iz Državnog proračuna i odnosi se na subvenciju zbog skraćenja radnog vremena.

Korisnici potpore – Potporu mogu koristiti poslodavci - trgovačka društva i fizičke osobe koje sada smiju skratiti radno vrijeme do 32 sata tjedno, što se izjednačava s punim radnim vremenom od 40 sati tjedno. Potporu ne mogu koristiti obiteljska poljoprivredna gospodarstva, poslodavci koji se prema posebnim propisima koji uređuju područje državnih potpora smatraju poslodavcem u teškoćama i poslodavci koji su korisnici potpora za zapošljavanje.

Uvjeti za korištenje potpora – Potporu može koristiti samo poslodavac koji ispunjava određene uvjete:

a) da u 2007. godini nije poslovao s gubitkom,

b) da u drugom polugodištu 2008. godine, odnosno prethodnom polugodištu ima gubitak u poslovanju koji nije nastao u razdoblju do 31. srpnja 2008. godine,

c) prije podnošenja zahtjeva za dodjelu potpore nema nepodmirenih obveza za obvezne doprinose prema posebnom propisu.

Program za očuvanje radnih mjesta – Osim navedenih uvjeta poslodavac je obvezan izraditi program za očuvanje radnih mjesta skraćivanjem radnog vremena i za isti pribaviti suglasnost radničkog vijeća ili sindikalnog povjerenika ili sindikalnog povjerenika koji preuzima ovlasti radničkog vijeća, odnosno Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, ako nema radničkog vijeća ili sindikalnog povjerenika u njegovoj ulozi. Program obvezno mora sadržavati slijedeće podatke:

a) o svim mjerama koje je poslodavac već proveo ili ih provodi kako bi očuvao radna mjesta,

b) o skraćenom broju radnih sati i planirano trajanje razdoblja skraćenog radnog vremena,

c) obrazložene razloge skraćivanja radnog vremena,

d) broj radnika i njihova radna mjesta koji su obuhvaćeni skraćivanjem radnog vremena,

e) podatak o broju očuvanih radnih mjesta skraćivanjem radnog vremena.

Visina potpore – Poslodavac koji u cilju očuvanja radnih mjesta skrati trajanje punog radnog vremena i kao puno radno vrijeme odredi radno vrijeme u trajanju do 32 sata tjedno, može koristiti potporu u dva vida i to u visini:

a) razlike između iznosa doprinosa iz plaće i na plaću radnika prije skraćenja radnog vremena i iznosa doprinosa iz plaće i na plaću radnika poslije skraćenja radnog vremena, a najviše do 20% ukupnog iznosa doprinosa iz plaće i na plaću radnika prije skraćivanja radnog vremena, i

b) razlike između plaće radnika umanjene za poreze i doprinose za obvezna osiguranja prema posebnom propisu prije skraćenja radnog vremena i nakon skraćenja radnog vremena, od 10% te razlike, odnosno 13% te razlike, ako radnik uzdržava dijete.

Podnošenje zahtjeva za potporu – Zahtjev za dodjelu potpore poslodavac podnosi nadležnoj službi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, prema sjedištu poslodavca ili sjedištu organizacijske jedinice za koju se traži potpora, najkasnije do 30. lipnja 2010. godine. Uz zahtjev poslodavac je dužan priložiti:

a) presliku rješenja o upisu u sudski registar, odnosno obrtnicu,

b) dokaz da nije poslovao s gubitkom u 2007. te da je imao gubitak u drugom polugodištu 2008., odnosno u prethodnom polugodištu 2009. godine,

c) program za očuvanje radnih mjesta,

d) dokaz da nema nepodmirenih obveza za obvezne doprinose prema posebnom propisu prije podnošenja zahtjeva.

Na Internet stranicama Zavoda za zapošljavanje www.hzz.hrobjavljeni su primjeri izračuna potpora te upute i obrasci za podnošenje Zahtjeva za njihovu dodjelu. Zavod je obvezan u roku od 30 dana od dana predaje Zahtjeva utvrditi ispunjavanje uvjeta za dodjelu potpora i nakon toga s podnositeljem Zahtjeva sklopiti ugovor o dodjeli potpore. Prava i obveze ugovornih strana nastupaju kada je Ugovor obostrano potpisan.

Ugovorne obveze poslodavaca – Poslodavac je u razdoblju korištenja potpore dužan:

a) radnicima redovito isplaćivati plaću i uplaćivati obvezne doprinose prema posebnom propisu,

b) zadržati isti broj radnika kojima je isplaćivao plaću na dan podnošenja zahtjeva,

c) na zahtjev Zavoda dostavljati podatke o broju zaposlenih radnika kojima isplaćuje plaće.

Za vrijeme korištenja potpore poslodavac ne smije:

a) zapošljavati radnike na radna mjesta za koja prima potporu,

b) odrediti prekovremeni rad,

c) koristi rad ustupljenih radnika odnosno povremeni rad učenika ili studenata,

d) članovima upravnih odnosno nadzornih tijela poslodavaca odnosno osobama koje obavljaju upravljačke ili nadzorne poslove poslodavaca, isplaćivati nagrade, bonuse, stimulacije niti druga davanja u naravi ili novcu.

U slučajevima kršenja ugovornih obveza od strane poslodavca raskida se ugovor o dodjeli potpore i poslodavac je u obvezi vratiti isplaćenu potporu. Nadzor nad provedbom Zakona – Postupanje poslodavca protivno odredbama ovoga Zakona osnova je za raskid ugovora, te obveze vraćanja odobrenih i isplaćenih potpora pokretanjem postupka prisilne ovrhe na temelju instrumenata osiguranja tražbine.

Nadzor nad provedbom ovoga Zakona kojim je uređeno zapošljavanje, broj radnika i radno vrijeme, obavlja tijelo državne uprave nadležno za poslove inspekcije rada, a nadzor nad provedbom Zakona kojim se uređuje isplata plaća i uplata obveznih doprinosa prema posebnom propisu, obavlja tijelo državne uprave nadležno za financijske poslove. Propisane su i visoke novčane kazne za prekršioce i to od 100.000 do 200.000 kn za pravne osobe, a od 20.000 do 40.000 kn za fizičke osobe i odgovorne osobe u pravnoj osobi.